Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya ilə Türkiyə Respublikasının Əmək və Sosial Müdafiə Nazirliyi tabeliyində fəaliyyət göstərən Əmək və Sosial Təminat Təlim və Tədqiqat Mərkəzi (ÇAŞGEM) arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində növbəti birgə təlim baş tutub.
Təlim, Nazirlik sistemində çalışan əməkdaşlarının peşəkar inkişafına dəstək vermək və qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin tətbiqini təşviq etmək məqsədilə “İş yerində davranış və protokol qaydaları” mövzusuna həsr olunub təlim təşkil olunub.
İştirakçılara iş mühiti etikası, rəsmi davranış normaları, beynəlxalq standartlara uyğun protokol qaydaları və ünsiyyət mədəniyyəti ilə bağlı praktiki biliklər təqdim edilib.

As part of the established cooperation framework between the National Observatory on Labour Market and Social Protection Affairs under the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Republic of Azerbaijan and the Centre for Labour and Social Security Training and Research (ÇASGEM) operating under the Ministry of Labour and Social Security of the Republic of Türkiye, the next joint training program has been conducted.
The training, dedicated to the topic “Workplace Behaviour and Protocol Rules”, was organized with the aim of supporting the professional development of the Ministry’s staff and promoting the application of international best practices.
During the session, participants were provided with practical knowledge and guidance on workplace ethics, standards of official conduct, protocol rules in compliance with international standards, as well as culture of communication.